Ošetření zubního kazu

Zubní kaz a jeho ošetření

Základem úspěchu při ošetření zubního kazu je správná a včasná diagnostika, kterou nám umožní velmi precizní preventivní prohlídky při kterých standardně používáme i digitální rentgenové přístroje s vysokým rozlišením. Díky tomu jsme schopni odhalit i velmi malé počínající kazy a zvolit individuálně ten nejvhodnější způsob ošetření. U větších kazů postupujeme minimálně invazivně, zachováme maximum zdravých tvrdých zubních tkání a odstraníme pouze zkaženou tkáň zubu. Při určení rozsahu kazu používáme tzv. detektor zubního kazu, který nám přesně určí, kde je zkažená zubní tkáň a kde je již zdravý zub.

Zubní výplně (plomby)

Zubní výplně, laicky plomby, jsou na našem pracovišti zhotovovány z nejmodernějších materiálů a především s vysokou přesností, čímž je zajištěna dlouhodobá funkčnost a estetika výplně. Vyhýbáme se spěchu během nanášení materiálu nebo nedodržení přesného technologického postupu a vynechání nebo zkracování některých kroků, které jsou nezbytné pro dlouhodobou funkci zubní výplně.

Jako výplňové materiály používáme jak tzv. bílé – fotokompozitní materiály, tak kvalitní kapslované amalgámy s vysokým obsahem stříbra.

Mezi přednosti tzv. bílých zubní výplní patří přirozená vazba na zubní tkáň, díky čemuž nemusíme odstraňovat zbytečně zdravé zubní tkáně, abychom výplň ukotvili
v zubu, dále je to vysoká odolnost a dokonalá estetika těchto materiálů a v neposlední řadě je to opravitelnost.

V této kategorii používáme vysoce estetické fotokompozitní (světlem tuhnoucí) materiály v přirozené barvě zubů, dále vysokopevnostní skloionomerní cementy, které uvolňují fluoridové ionty a ochraňují před zubním kazem a celou řadu dalších moderních materiálů.

U kvalitních kapslovaných amalgámů s vysokým obsahem stříbra je předností nižší cena, efekt, kterým se zastavuje růst bakterií v okolí výplně – tzv. oligodynamický účinek a menší citlivost na vlhkost při zhotovení v oblasti výplní které zasahují pod dáseň.